30-iyul — Xalqlar do‘stligi xalqaro kuni
2011-yilda BMT tomonidan ta’sis etilgan ushbu sana dunyo xalqlari o‘rtasida tinchlik, o‘zaro hurmat va hamjihatlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Bugungi kunda dunyo bo‘ylab 7 mingdan ortiq til va lahjalar mavjud. Turli madaniyatlar, urf-odatlar va tillarga ega bo‘lishimizga qaramay, insoniyatni birlashtiradigan eng katta kuch — bu do‘stlikdir.
O‘zbekiston esa 130 dan ortiq millat va elat vakillari ahil va inoq yashayotgan ko‘pmillatli davlatlardan biri hisoblanadi. Turli madaniyatlar va an’analarning uyg‘unligi yurtimizning bebaho boyligidir.
Do‘stlik chegaralarni bilmaydi.
Bir samimiy so‘z, bir ezgu amal yoki bir-birimizga ko‘rsatgan hurmatimiz dunyoni yaxshiroq joyga aylantirishi mumkin.

30 июля — Международный день дружбы
Этот день был учреждён Организацией Объединённых Наций в 2011 году и служит укреплению мира, взаимного уважения и согласия между народами мира.
Сегодня в мире существует более 7 тысяч языков и диалектов. Несмотря на различия в культуре, традициях и языках, самой большой силой, объединяющей человечество, остаётся дружба.
Узбекистан является одним из многонациональных государств, где в мире и согласии проживают представители более 130 национальностей и народностей. Гармония различных культур и традиций — бесценное богатство нашей страны.
Дружба не знает границ.
Одно искреннее слово, один добрый поступок или проявленное уважение друг к другу способны сделать мир лучше.